Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací
Novela zákoníku práce zavedla od roku 2021 významné změny v oblasti dovolené. V tomto článku se blíže podíváme na situaci, kdy zaměstnanec neodpracuje u zaměstnavatele celý kalendářní rok. Budeme tedy řešit poměrnou část dovolené.
Také pro rok 2021 platí nová vyhláška ohledně cestovních náhrad. Zaměstnanci vyslaní na pracovní cestu se mohou letos těšit na vyšší stravné. Došlo ale ke snížení výše průměrné ceny za litr pohonných hmot.
Na jaké řádky přiznání k DPH uvést zboží dovezené z jiného členského státu EU? Jak správně vyúčtovat stravné při zahraniční cestě? Může mít spolek vedlejší výdělečnou činnost? Nejen na tyto otázky se dozvíte odpověď v následujícím článku.
Od 1. 1. 2021 budeme dovolenou vykazovat po hodinách místo současných dnů. Nový způsob zjednoduší přepočet nároku na dovolenou při změně týdenní pracovní doby v průběhu roku i zjištění nároku na dovolenou u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby.
Každý občas onemocní a prvních 14 dní potom pobírá náhradu mzdy či platu. Jak správně zjistit průměrný hodinový výdělek k počátku dočasné pracovní neschopnosti, případně karantény? Pomohou nám redukční hranice. Jaké platí pro rok 2021?
Od 1. ledna 2021 dojde k navýšení minimální mzdy, a to na 15 200 Kč. Spolu s ní poroste také zaručená mzda pro jednotlivé skupiny prací. Jak konkrétně, to se dozvíte v následujícím článku.
Stravenkový paušál by měl od 1. 1. 2021 představovat třetí způsob, jak poskytnout zaměstnanci daňově zvýhodněné stravování. Jak bude konkrétně vypadat a kdo by jej mohl využít, se dozvíte v následujícím článku.
Jak správně uplatnit druhou sníženou sazbu DPH u stravovacích služeb? Vracíte se po rodičovské dovolené zpět do práce, jak musí zaměstnavatel zohlednit zařazování do směn, pokud pečujete o malé děti? Přinášíme další odpovědi na vaše dotazy.
Může si zaměstnankyně, která je na mateřské či rodičovské dovolené, přivydělat? Podobné dotazy si jistě klade spousta mzdových účetních v okamžiku, kdy zaměstnankyně projeví zájem souběžně částečně pracovat. Jak to tedy je?
Poslanci schválili návrh tzv. krizového ošetřovného, které mohou čerpat rodiče po celou dobu uzavření škol. Ošetřovné bude ve výši 70 % denního vyměřovacího základu, minimálně 400 Kč na den. Na ošetřovné dosáhnou i dohodáři, kteří odvádí pojistné.
Stejně jako na jaře i nyní došlo k uzavření škol, včetně prvního stupně, a proto rodičům opět vzniká nárok na ošetřovné. V jaké výši se bude na podzim ošetřovné poskytovat? Kdo na něj bude mít nárok a jak si o něj požádat?
Letošní rok přinesl řadu nových situací v pracovněprávních vztazích. Jednou z nich bylo uzavření škol a s tím související čerpání ošetřovného. Pokud zaměstanec na OČR z tohoto důvodu byl, jaký bude mít nárok na dovolenou? Může očekávat její krácení?
Jak vystavit doklad na opravu základu daně v případě nedobytné pohledávky v programu POHODA? Jaké povinnosti vzniknou podnikateli, pokud zaměstná na praxi učně? Opět přinášíme odpovědi na některé z vašich dotazů, které jste nám zaslali do poradny.
Evidenční listy důchodového pojištění vedou zaměstnavatelé pro účely důchodového pojištění zaměstnanců. V jaké formě a dokdy je musí zaměstnavatelé odevzdat? A jak na jejich vyplňování? To vám poradíme v následujícím článku.
Je nutné podávat dodatečné daňové přiznání, když jste do řádného neuvedli příjmy zdaněné srážkovou daní? Jak se počítá vstupní cena vozidla pro uplatnění 1 % do mzdy zaměstnance, pokud je auto zaměstnavatele na operativní leasing?
Aktualizace jednotného kurzu za rok 2020 pro neúčetní jednotky