Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přehled o době důchodového pojištění může mít každý


Redakce
14. 11. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

V přehledu najdeme také vyměřovací základy a vyloučené doby od roku 1986. Uvádí i informaci o dobách neevidovaných.

Foto: 123RF

 

Česká správa sociálního zabezpečení rozesílala přehledy dob důchodového pojištění. Před odchodem do důchodu tak můžeme zjistit, zda máme evidované všechny doklady o své pracovní minulosti. O přehled si může požádat kdokoliv, a to jednou ročně.


 
Česká správa sociálního zabezpečení („ČSSZ“) již popáté rozeslala zdarma přehledy dob důchodového pojištění. Automaticky, aniž by o ně museli žádat, je letos na podzim obdrželi muži narození v roce 1958 a ženy narozené v roce 1961.

V předstihu několika let před možným odchodem do starobního důchodu tak lidé ze zaslaného přehledu dob důchodového pojištění zjistí, zda v evidenci ČSSZ mají všechny doklady o své pracovní minulosti. Přehled obsahuje výčet a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ.

Najdeme v něm také vyměřovací základy (výdělky/příjmy) a vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti) od roku 1986. Přehled zároveň uvádí informaci o dobách neevidovaných. To znamená o dobách, ke kterým ČSSZ nemá ve své evidenci žádný doklad. Pokud lidé objeví nedostatky v evidovaných dobách zaměstnání, mohou je včas začít řešit.

Díky zaslanému dokladu si lidé mohou předem zkontrolovat a ověřit, zda budou mít pro nárok na důchod dostatečný počet let. Nebo si pomocí důchodové kalkulačky snadno předběžně spočítat orientační výši starobního důchodu.

„Pokud zjistí, že jim určitá období chybí, mohou se v předstihu zajímat o to, jak a kdy mohou chybějící
doby doložit, aby budoucí vyřízení jejich žádosti o důchod mohlo proběhnout rychle a hladce,“ říká ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Je třeba vědět, že i doklady o dobách, které ČSSZ ve své evidenci standardně nemá (jde především o dobu studia, vojenské služby a období péče o děti), mají pro důchod význam. Přestože se dokládají až při žádosti o důchod, je potřeba s jejich předložením počítat a mít je připravené.

Informativní osobní list důchodového pojištění

Průběžný přehled o svých údajích v evidenci ČSSZ může mít každý, bez ohledu na svůj věk. Jaké doby ČSSZ eviduje, je možné sledovat online na ePortálu ČSSZ (služba Přehled dob důchodového pojištění).

Přihlásit se do ePortálu ČSSZ můžeme jedním ze tří způsobů:
  • pomocí datové schránky,
  • prostřednictvím tzv. eObčanky (od 1. 7. 2018 nový elektronický občanský průkaz s čipem), nebo
  • přes uživatelský účet – Jméno, heslo a SMS kód (aktivace účtu se vyřizuje na kterémkoliv CzechPointu).
Lidé, kteří nedisponují prostředky pro přihlášení k ePortálu ČSSZ, mají možnost písemně požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP), který mohou zdarma dostat jednou za kalendářní rok.

Pokud někdo neví, jak případná „prázdná“ místa v přehledu dob pojištění doložit, kde získat chybějící doklady apod., může se obrátit na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

ViR
14. 11. 2019 11:44:55
Jakkoli je iniciativa ČSSZ ve věci zasílání IOLDP bez žádosti chválihodná, doporučuji každému, vyžádat si tento "papír" dříve, než uplyne třicet let od nástupu do prvního zaměstnání. To je totiž doba, po kterou se musí archivovat mzdové listy. A pokud se náhodou někomu na začátku jeho pracovní kariéry stalo, že zaměstnavatel neodeslal "Evidenční list", nebo se tento dokument někde ztratil, může být třebapo 45 letech problém, existenci zaměstnání (a případnou výši příjmů) vůbec doložit.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Helena Volfová
Vedení účetnictví, daňová evidence a mzdy, účetní a daňové poradenství
www.ucetni-jablonec.cz

COMPO PRAHA, s.r.o.
Prodáváme čalounické potahové látky od renomovaných světových výrobců.
www.compo-potahove-latky.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,12 Kč
-0,040 Kč
22,19 Kč
-0,009 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 12.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru