Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jesle jsou opět ve hře


Redakce
27. 9. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Na jesle by měl přispívat i stát. Na jedno místo v jeslích bude dávat přibližně 5 000 Kč měsíčně.

Foto: 123RF

chystase
 

Novela zákona o jeslích počítá s tím, že se z dětských skupin stanou opětovně jesle. Na jejich financování se budou moci podílet také zaměstnavatelé a nabídnout tak zajímavý benefit pro své zaměstnance.


 
Z dětských skupin se stanou znovu jesle – počítá s tím novela zákona o jeslích. Nové a srozumitelnější jméno však není jedinou změnou. Úprava zajistí také stabilní financování po vzoru soukromých školek a vyšší standard kvality. Rodiče by také měli mít jistotu, že dát dítě do jeslí si budou moci dovolit.

Cílem novely je zlepšit kvalitu péče a zajistit stabilní financování ze státního rozpočtu pro všechny děti do tří let, tedy do dne jejich 4. narozenin. To je zásadní zejména proto, že v polovině roku 2022 skončí podpora těchto zařízení z evropských fondů. V současnosti Ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje tisíc dětských skupin, ve kterých se díky sdíleným místům pečuje o zhruba 16 tisíc dětí od jednoho roku.

Ministerstvo počítá s financováním po vzoru soukromých školek. „Rodiče ale musí na jesle mít. Nikdo tedy za ně nezaplatí víc než třetinu minimální mzdy,“ upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„A protože se jedná o péči o děti do tří let, budou v té době rodiče pobírat rodičovský příspěvek, který by se měl od příštího roku ještě zvýšit. Takže když budou maminka nebo tatínek pracovat, můžou rodičovskou využít na poplatek v jeslích,“ nastínila Maláčová.

Na financování jeslí se mohou podílet i zaměstnavatelé

Na financování jeslí se mohou podílet také zaměstnavatelé. V časech vysoké zaměstnanosti a velké poptávky zaměstnavatelů po lidech tak může jít o zajímavý benefit. Provoz jeslí mohou částečně financovat též obce. Zřizování je pro obce snadné a administrativně nenáročné.

Nemalou částkou by měl přispívat i stát, který bude na jedno místo v jeslích dávat přibližně 5 000 Kč měsíčně. „Už s minimální mzdou jsou odvody do státního rozpočtu měsíčně za jednoho zaměstnance zhruba šest tisíc korun, s mediánovou mzdou pak jde o víc než jedenáct tisíc měsíčně, tedy více než dvojnásobek předpokládaného příspěvku státu na jedno místo v jeslích,“ vysvětlila ministryně.

Drobnou, ale přesto důležitou změnou je přejmenování dětských skupin na jesle. Důvodem je fakt, že se jedná o obecně zažitý název a většina lidí si pod ním představí konkrétní zařízení.

Jeslemi ale předškolní péče nekončí. Rodiče pak mají jistotu, že jejich děti budou moci z jeslí přejít rovnou do školky, předškolní péče tak bude lépe provázaná.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
EXTKONT s.r.o.
Účetní společnost - účetnictví, mzdy, daně
www.extkont.cz

PNEUKOMPLET s.r.o.
Velkoobchod a maloobchod pneumatik včetně příslušenství.
www.pneukomplet.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,28 Kč
0,080 Kč
22,24 Kč
0,116 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 07.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru