Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jde pracovat na neschopence?


Redakce
5. 3. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Za jistých podmínek si může i zaměstnanec na neschopence přivydělat.

Foto: 123RF

 

Pokud onemocníme, jdeme většinou na tzv. neschopenku. Je možné pracovat, i když právě marodíme? Jak to funguje v situacích, kdy má člověk více pracovních poměrů? Více se dočtete v dnešním článku.


 
Pokud zaměstnanec onemocní, lékař mu vystaví „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“ neboli neschopenku a zaměstnanec musí dodržovat léčebný režim.

Nemocenské a výplata dávky

Nemocenské náleží pojištěncům za jednotlivé kalendářní dny od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti. Za první tři dny marodění nenáleží zaměstnanci žádná finanční kompenzace, jedná se o tzv. karenční dobu. Od čtvrtého do 14. dne pak dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Dávky nemocenského vyplácí příslušná OSSZ nejpozději do jednoho měsíce následujícího po dni, kdy jí byl doručen řádně vyplněný doklad, který potvrzuje nárok na výplatu této dávky, a to včetně všech příslušných dokumentů.

Nemocenské je možné poukázat pojištěnci na jeho bankovní účet nebo jej vyplatit poštovní poukázkou. V případě poukázky je třeba počítat s náklady na její doručení, o které se sníží dávka nemocenského.

Kontrola nemocných

Obecně platí, že kontrola může být provedena kdykoliv, například i v pozdních hodinách. Může proběhnout i v prvních třech dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které nenáleží žádná výplata (tzv. karenční doba).

V prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti, za které náleží náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem, mohou rovněž sami zaměstnavatelé kontrolovat své zaměstnance. Pokud kontrola provedená zaměstnavatelem prokáže, že jejich zaměstnanec porušil režim dočasně práce neschopného, řídí se postih pracovněprávními předpisy, tedy zákoníkem práce.

Dočasně práce neschopný pojištěnec má povinnost dodržovat ošetřujícím lékařem stanovený režim. Má se zdržovat na platné adrese, kterou sdělil ošetřujícímu lékaři a která je zaznamenána v neschopence.

Pokud ošetřující lékař povolí vycházky (může nejvýše v celkovém rozsahu maximálně šest hodin denně, v rozmezí od 7 hodin do 19 hodin, v jednom či více intervalech), má pojištěnec povinnost dodržovat konkrétní lékařem stanovený časový úsek.

Pro účely kontroly dočasně práce neschopný pojištěnec musí místo svého pobytu v době nemoci viditelně označit jmenovkou a zajistit funkční zvonek či přístup ke dveřím, aby jej kontrola mohla kontaktovat.

Je tedy možné na nemocenském pracovat?

V zákoně o nemocenském pojištění (dále jen „ZNP“) v § 55 odst. 1 písm. a) se dočteme, že pracovní neschopnost se vztahuje vždy k činnosti, která je pojištěna.

To znamená, že zaměstnanec, který si například vedle hlavního poměru přivydělává v dalším pracovním poměru, bude v tomto hlavním poměru uznán za práce neschopného, ale v druhém může i nadále pracovat. Nehraje přitom roli, zda se jedná o jednoho či více zaměstnavatelů.

Ustanovení § 14 odst. 2 ZNP totiž říká, že v případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně.

Při nemoci je tedy možné pracovat, ovšem nesmíme zapomenout dodržovat režim a můžeme vykonávat pouze tu činnost, z které nepobíráme nemocenské.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení, WINLEX
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Pavla
10. 6. 2020 9:02:03
Musím dodržovat vycházky jako pracující důchodce když jsem již po 70 dnech na neplacené nemocenské. Děkuji za odpověď Zachová
Hlášení závadného obsahu

benesova
9. 4. 2020 18:04:23
Dobrý den,mám hlavní pracovní poměr a ted marodím,dále mám brigádu dppd a dpč a chtěla bych se zeptat,jestli mohu u nich normálně pracovat...ted pracuji doma na počítači.Učetní brigád mi říkala,že ano,že je to jiná smlouva,ale radši bych to věděla ještě od někoho.Děkuji za odpověd. Benešová
Hlášení závadného obsahu

ivan
15. 2. 2020 18:39:11
Dobry den ,mohu pracovat,kdyz beru nemoc.davky?dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

Radka.Schneidr
12. 11. 2019 17:50:34
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to s pracovní neschopností v případě, že už jsem na neschopence cca 45. den, již nejsem zaměstnaná a chtěla bych nyní pracovat z domova na DPP? Je potřeba ji ukončovat?

Děkuji předem za objasnění.

Radka Schneidrová
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Žádost o kompenzační bonus za druhé období lze podat do 7. 8.

5. 8. 2020 | OSVČ a společníci malých s. r. o. mohou požádat o kompenzační bonus za období od 1. května do 8. června do pátku 7. srpna. Kromě nich mohou o kompenzační bonus žádat lidé vykonávající práci na základě dohod, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, a jejich činnost byla omezena z důvodu ohrožení zdraví nebo krizových opatření.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
DRIP kalendáře.diáře
velkoochod kalendářů, diářů, plánovacích záznamníků, notesů. Brusivo.
www.drip.cz

EPIMO spol. s r.o.
slaboproudé a zabezpečovací systémy
www.epimo.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,09 Kč
-0,130 Kč
21,99 Kč
-0,295 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru