Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podpora dětských skupin i bezpečnosti při práci


Redakce
11. 10. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zákon o bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení by měl zajistit větší bezpečnost zaměstnanců i OSVČ.

Foto: 123RF

chystase
 

Zajistit financování dětských skupin a mikrojeslí i po ukončení dotační podpory a zlepšit bezpečnost a ochranu při práci způsobem, který odpovídá v současnosti užívaným technologiím. To jsou nové plány Ministerstva práce a sociálních věcí.


 
Novelu zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině poslalo Ministerstvo práce a sociálních věcí („MPSV“) do mezirezortního připomínkového řízení. Hlavním cílem má být zajištění financování dětských skupin a mikrojeslí ze státního rozpočtu po ukončení dotační podpory z Evropského sociálního fondu a další podpora dostupného systému služeb předškolní péče v České republice.

Nově by mělo dojít také k uzákonění zařízení mikrojeslí, které se již osvědčily v pilotních projektech. Jedná se o typ dětské skupiny s kapacitou maximálně čtyř dětí a s poskytovanou péčí v domácím prostředí i mimo něj pro děti do čtyř let věku. Tento model funguje například v Německu či ve Francii.

„Dětské skupiny a mikrojesle dokázaly dobře zajistit odpovídající péči o děti předškolního věku včetně dětí mladších tří let, která u nás chybí z důvodu zrušení jeslí a také nedostatečných kapacit stávajících mateřských škol,“ podotýká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Často se stává, že i tříleté děti se nedostanou do mateřské školy. „Kvalitní, finančně a místně dostupná předškolní péče by měla být prioritou. Díky garanci státu budou moci vznikat dětské skupiny a mikrojesle plošně. Jedná se o významnou podporu rodin s dětmi, ale i zaměstnavatelů,“ doplňuje Jana Maláčová.

Aktuálně je v evidenci 830 dětských skupin s celkovou kapacitou 11 000 míst a v 69 mikrojeslích 500 míst. Díky sdíleným místům však dětské skupiny navštěvuje okolo 14 000 dětí. Skupiny ulehčují život zhruba osmi tisícům rodin a práci v nich našlo přibližně dva tisíce lidí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí rovněž navrhuje zrušení maximálního limitu 46 hodin pro umístění dětí mladších dvou let do kolektivních služeb péče o děti s cílem umožnit využití rodičovského příspěvku na uhrazení této služby.

Úhrada od rodičů využívajících dětskou skupinu nebo mikrojesle by měla být zastropována jednou třetinou minimální mzdy, aby byla zajištěna finanční dostupnost poskytovaných služeb.

Novela by podle prvotních odhadů měla podpořit až 33 000 míst v dětských skupinách a mikrojeslích. Rozšíření dostupnosti služby a její financování bude kompenzováno formou dodatečných odvodůušetřených plateb na veřejné zdravotní pojištění u rodičů, kteří se budou moci vrátit na trh práce.

Nejbližší dětskou skupinu je možné vyhledat na webových stránkách elektronické evidence MPSV.

Návrh zákona o bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení

Další novinkou, kterou připravilo MPSV, je návrh zákona o bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení. K právním úpravám v této oblasti nedošlo čtyřicet let a doteď se řídí v mnohém překonanými předpisy.

„Musíme zakotvit bezpečnost a ochranu při práci způsobem, který odpovídá v současnosti užívaným technologiím. Zákon je velmi komplexní, upravuje bezpečnost při provozu elektrických, plynových, zdvihových a tlakových zařízení. Tedy od použití rychlovarné konvice až po obsluhu bioplynové stanice,“ vypočítává odborný náměstek resortu Jiří Vaňásek.

Zákon by měl podle Vaňáska zajistit větší bezpečnost zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných, nižší úrazovost a méně smrtelných úrazů, předcházet škodě na majetku i ničení životního prostředí.

Dále návrh obsahuje úpravu odborných způsobilostí osob, které s technickými zařízeními pracují. Díky návrhu by mělo dojít rovněž ke snížení administrativní zátěže některých dotčených subjektů a k nastavení jednoznačného rozdělení kompetencí mezi kontrolními a dozorovými orgány. Tedy Státním úřadem inspekce práce a Technickou inspekcí České republiky.

Současně ministerstvo navrhuje zrušení vybraných zastaralých předpisů, jejichž úprava byla včleněna do nového návrhu zákona. Jeho předpokládaná účinnost je od 1. ledna 2020.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Žádost o kompenzační bonus za druhé období lze podat do 7. 8.

5. 8. 2020 | OSVČ a společníci malých s. r. o. mohou požádat o kompenzační bonus za období od 1. května do 8. června do pátku 7. srpna. Kromě nich mohou o kompenzační bonus žádat lidé vykonávající práci na základě dohod, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, a jejich činnost byla omezena z důvodu ohrožení zdraví nebo krizových opatření.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ADMINNET s.r.o.
Správci počítačových sítí
www.adminnet.cz

Alfa tax consulting s.r.o
účetnictví - daně - mzdy
www.alfataxconsulting.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,09 Kč
-0,130 Kč
21,99 Kč
-0,295 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru