Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zvýšení rodičovského příspěvku poslanci schválili


Redakce
11. 11. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Rodiny, které rodičovský příspěvek aktivně pobírají, budou mít od příštího roku nově nárok na celkem 300 000 Kč.

Foto: 123RF

chystase
 

Poslanci odhlasovali minulý týden návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o 80 000 Kč, čeká se ale ještě na schválení Senátem. Bude třeba o navýšení částky žádat? Na koho se bude vztahovat? Jak bude probíhat další schvalování?


 
Poprvé po dvanácti letech se zvýší rodičovský příspěvek. Poslanci minulý týden schválili návrh na jeho skokové navýšení o 80 000 Kč. Rodiny, které příspěvek aktivně pobírají, budou mít od příštího roku nově nárok na celkem 300 000 Kč. V případě vícerčat dokonce 450 000 Kč.

Schválený návrh zvyšuje i měsíční limit pro umístění dětí do 2 let v předškolní péči (jesle, dětská skupina) na dvojnásobek (ze 46 na 92 hodin), aniž by tak rodiny přišly o rodičovský příspěvek. Docházka dítěte staršího než dva roky se nesleduje.

Novelu nyní bude posuzovat ještě Senát.

Rodičovský příspěvek se zvýší automaticky

Navýšení celkové sumy rodičovského příspěvku bude aktuální pro všechny, kteří budou pobírat příspěvek i po 1. 1. 2020. Nebude ho doprovázet žádné složité papírování, příspěvek se zvýší automaticky. Rodiče budou muset řešit pouze případné úpravy čerpání měsíční částky.

Všichni příjemci, kterých se tato změna bude týkat, dostanou informace dopisem do dvou dnů od podpisu zákona prezidentem.

Po přijetí novely bude v lednu 2020 rodičovský příspěvek vyplacen ve stejné výši, jaká rodiči náležela za prosinec 2019, pokud si rodič nezažádá o úpravu měsíční výše rodičovské. Příspěvek se totiž vyplácí zpětně.

Měsíční částku si mohou rodiče upravit jednou za tři měsíce. Žádat lze nejenom osobně, ale také pomocí elektronického formuláře či zaslat žádost poštou.

Kde získat podrobnější informace?

Ministerstvo práce a sociálních věcí zřídilo speciální webovou stránku Rodičovský příspěvek, kde můžete najít podrobnější informace k rodičovskému příspěvku i odpovědi na nejčastější dotazy ohledně rodičovské dovolené.

Informace mohou rodiče získat také na úřadech práce či na e-mailu rodicak@uradprace.cz. Do konce letošního roku budou vybrané úřady práce pořádat také pravidelné týdenní besedy. A to vždy ve čtvrtek, po skončení úředních hodin.

Jak bude probíhat další schvalování?

Navýšení rodičovského příspěvku schválila Poslanecká sněmovna ve středu 6. 11. 2019 a nyní čeká na projednání v Senátu. Pokud Senát návrh zákona do 30 dnů od postoupení Sněmovnou neprojedná anebo vyjádří svým usnesením vůli nezabývat se takovým návrhem, je návrh zákona přijat.

Předseda Sněmovny pak postoupí přijatý zákon prezidentu republiky a ten má až 15 dnů na vyjádření. Pokud jej nebude vetovat, je zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů. V opačném případě se vrací do Sněmovny a ta nejdříve za 10 dnů rozhodne o vetu prezidenta.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Jakou formou předložit prohlášení poplatníka a žádost o roční zúčtování?

22. 1. 2021 | Existují dvě možnosti, jak podat prohlášení poplatníka pro rok 2021 nebo žádost o roční zúčtování za rok 2020. Prohlášení či žádost může zaměstnanec vlastnoručně podepsat a předat svému zaměstnavateli v listinné podobě. Druhou možností je využití elektronické formy, ale v tomto případě je nutné opatřit dokument uznávaným elektronickým podpisem, nebo musí zaměstnavatel v rámci svého vnitřního systému jednoznačně zaměstnance identifikovat. K předání příslušných dokumentů je možné využít i datovou schránku, případně e-mail opatřený uznávaným elektronickým podpisem.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Dětské dekorace Lunami
Velkoobchod a maloobchod samolepicími dekoracemi.
www.detske-dekorace-lunami.cz

účetnictví
vedení veškeré účetní agendy
www.ucetnictvi-dvorska.cz

Daňový kalendář

25. 1. 2021 Kontrolní hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,15 Kč
0,055 Kč
21,51 Kč
0,048 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.01.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru