Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nové projednání novely zákona o místních poplatcích


Redakce
17. 9. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Nový poplatek se dotkne placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení.

Foto: 123RF

chystase
 

Poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity by měl nově nahradit jediný poplatek z pobytu, jemuž by měl podléhat každý krátkodobý pobyt do 60 dnů. Senátoři však vrátili novelu s pozměňovacími návrhy zpět poslancům.


 
Rovná pravidla pro všechny poskytovatele krátkodobého ubytování by měla přinést novela zákona o místních poplatcích. Měla by nahradit nynější poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity jediným poplatkem z pobytu, jemuž by měl podléhat každý krátkodobý pobyt do 60 dnů bez ohledu na místo a účel. Rozšíří se tím okruh ubytovacích zařízení, kterých se má výběr místního poplatku týkat.

Provozovatelé nabízející ubytování přes digitální platformy mají oproti hoteliérům a dalším „tradičním“ poskytovatelům tu výhodu, že nemusí v koncové ceně pobytu zohlednit oba místní ubytovací poplatky. Novela by však měla tuto nerovnováhu odstranit.

„Nový poplatek se totiž dotkne placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů také krátkodobých pronájmů soukromých bytů nebo ateliérů,“ upřesnila návrh ministryně financí Alena Schillerová.

Sloučení obou poplatků do jednoho navíc přinese rovné podmínky i pro obce. Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity. Oba poplatky mají zavedeny jen obce, které jsou lázeňským nebo frekventovaným turistickým cílem.

Nový poplatek bude moci vybírat každá obec bez rozdílu. Poplatek si bude moci nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální sazby. Ta bude po nabytí účinnosti novely od 1. ledna 2020 činit 21 Kč za den, od následujícího roku potom 50 Kč za den.

A co to bude znamenat pro hoteliéry? V první řadě zrušení poplatku z kapacity, tedy poplatku, který platil samotný ubytovatel ze svého, a tudíž snadno vypočitatelná úspora nákladů. Struktura konečné ceny pro spotřebitele bude zahrnovat cenu ubytování, DPH a zvlášť poplatek z pobytu.

Novelu vrátili senátoři s pozměňovacími návrhy

Ačkoliv poslanci tuto novelu schválili už letos v červnu (viz článek Rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním), senátoři ji nakonec vrátili s pozměňovacími návrhy. Jedním z nich je zrušení osvobození lázeňských hostů, kterým je péče plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Tím by se však zhoršila dostupnost lázeňské péče zejména důchodcům, kterým stát pobyt v lázních ze zdravotního pojištění hradí nejčastěji.

Senátoři také v navržené úpravě navyšují maximální sazbu poplatku z pobytu na 50 Kč za den už v prvním roce účinnosti. Navíc poplatek rozšiřují i na pobyty delší než 60 dnů. To je ale v rozporu s principem poplatku z pobytu, který je pojímán primárně jako turistický poplatek, nikoliv jako dodatečné zdanění nájemního bydlení nebo bydlení na ubytovnách.

„V důsledku senátního pozměňovacího návrhu navíc hrozí, že v některých případech nedopadne poplatek z pobytu na ubytování poskytované přes digitální platformy. Tím by ale novela ztratila svůj smysl, kterým je vytvořit rovné a spravedlivé podmínky pro všechny. Budeme tedy trvat na přijetí novely v původním znění,“ uzavřela ministryně financí.

Novela zákona o místních poplatcích také zavádí tzv. protizneužívací klauzuli u poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného. Nově bude podmínkou pro osvobození od poplatku skutečnost, že výtěžek z konané akce byl prokazatelně odveden na charitativní účely, nebude tedy stačit pouhá proklamace jako doposud.

Novela dále obsahuje přesnější vymezení osvobozených osob a úlev u poplatku ze psů. Nárok na sníženou sazbu bude mít nově důchodce ve věku 65 let nebo držitel průkazu ZTP. Novela též osvobozuje všechny osoby provozující útulky pro psy bez ohledu na zřizovatele.

Účinnost zákona je navrhována od 1. ledna 2020. Jaké bude nakonec jeho finální znění, si ještě musíme počkat. Novela se vrací zpět do Poslanecké sněmovny s výše uvedenými senátními pozměňovacími návrhy.


Související článek:
Rovná pravidla pro trh s krátkodobým ubytováním


Zdroj: Ministerstvo financí, Asociace hotelů a restaurací České republiky
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Jakou formou předložit prohlášení poplatníka a žádost o roční zúčtování?

22. 1. 2021 | Existují dvě možnosti, jak podat prohlášení poplatníka pro rok 2021 nebo žádost o roční zúčtování za rok 2020. Prohlášení či žádost může zaměstnanec vlastnoručně podepsat a předat svému zaměstnavateli v listinné podobě. Druhou možností je využití elektronické formy, ale v tomto případě je nutné opatřit dokument uznávaným elektronickým podpisem, nebo musí zaměstnavatel v rámci svého vnitřního systému jednoznačně zaměstnance identifikovat. K předání příslušných dokumentů je možné využít i datovou schránku, případně e-mail opatřený uznávaným elektronickým podpisem.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ondřej Drbal
Vojenské zboží, instalace linuxu
www.drbal.cz

TJ SLAVOJ VELKÉ PAVLOVICE
Turistická ubytovna TJ Slavoj Vám nabízí nejlevnější ubytování v místě
www.ubytovani-velke-pavlovice.cz

Daňový kalendář

25. 1. 2021 Kontrolní hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,15 Kč
0,055 Kč
21,51 Kč
0,048 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 22.01.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru