Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jak může účetní odhalit rizikového klienta?


Redakce
15. 2. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Abyste jako účetní předešli případným nepříjemnostem, je důležité si před začátkem spolupráce klienta pečlivě zkontrolovat.

Foto: 123RF

 

Na co byste si měli dát pozor, abyste se „nezapletli“ s podezřelým klientem? Existuje spousta indicií, které vám napoví, že je něco špatně. Před začátkem spolupráce se vždy vyplatí potenciálního zákazníka dobře prověřit, předejdete tak zbytečným problémům.


 
Abyste jako účetní předešli případným nepříjemnostem, je důležité si před začátkem spolupráce klienta pečlivě zkontrolovat.

„A to nejen „tváří v tvář“, ale třeba i ofocením občanského průkazu či jiného ID dokladu. K ofocení samozřejmě potřebujete souhlas dané osoby s poskytnutím údajů,“ podotýká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Zároveň byste měli od klienta obdržet uspokojující odpovědi na všechny nestandardní aktivity či transakce, které se vymykají předmětu činnosti jeho podnikání. „Jen tak budete svou profesi vykonávat opravdu profesionálně,“ dodává Libor Vašek.

Hlavní faktory, na které by si účetní měli dát pozor:
 • vysoké příjmy a výdaje na bankovním účtu, které probíhají v hotovosti a bezprostředně po připsání prostředků, ačkoliv tomu neodpovídá sociální situace jednatele,
 • neschopnost poskytnout součinnost při kontrole podkladů pro účetnictví,
 • majitel účtu je z rizikové destinace,
 • za jednatele jedná někdo jiný, případně je zřejmé, že jednatel společnosti není samostatně schopen vykonávat a řídit podnikatelskou činnost společnosti,
 • za klienta jednají zahraniční osoby, které nemají žádnou vazbu na Českou republiku, a není zjevný důvod, proč chtějí podnikat právě zde,
 • vysoké osobní vklady hotovosti do společnosti nebo vysoké dary v hotovosti,
 • účetní případy neodpovídající předmětu činnosti daňového subjektu,
 • úhrady za dodávky zboží a služeb v hotovosti od subjektů, které zjevně nemohou disponovat takovým objemem peněžních prostředků,
 • postupné rozpouštění nelegálně získaných peněz (např. vysoké obraty v restauracích nebo obchodech, v nichž na základě znalosti místních poměrů není velký provoz apod.),
 • činnost společnosti bez zaměstnanců, nebo bez provozního zázemí,
 • obchody se subjekty z tzv. daňových rájů nebo s nekontaktovatelnými subjekty,
 • skutečným majitelem společnosti je jiná osoba, než jak uvádí obchodní rejstřík.

Nestandardní kroky a podezřelé obchody u klientů

Pokud účetní při spolupráci s klientem narazí na jakýkoliv z výše uvedených faktorů, nebo dokonce jejich kombinaci, měli by danou osobu nahlásit na Finanční analytický úřad. V případě nestandardních kroků a podezřelých obchodů mají účetní totiž nejen morální, ale především zákonnou povinnost kontaktovat tento úřad.

Povinnost hlásit podezřelé aktivity je v české legislativě zanesena už více než deset let. Mnozí účetní si však povinnosti vyplývající ze zákona č. 253/2008 Sb. (tzv. AML zákon o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu) a ze zákona o provádění mezinárodních sankcí (zákon č. 69/2006 Sb.) neuvědomují, nebo je dokonce ani neznají.

Nejčastější důvody, proč účetní nehlásí podezřelé aktivity:
 • jsou loajální ke svým klientům, ač tím v důsledku mohou ohrožovat i sami sebe,
 • pracují s těmi klienty, které si „sami“ vyberou, tj. s poctivými,
 • mají obavy ze ztráty zakázky či obchodu,
 • neznalost AML zákona a povinnosti hlásit podezřelé obchody,
 • strach z Finančního analytického úřadu, který bude chtít nahlížet do účetních dat nebo zabavit hardware.
Povinnosti vyplývající z AML zákona se ale netýkají účetních, kteří jsou v pracovním poměru. To v současné době vytváří určitou nerovnost v rámci výkonu účetní profese. Vzniká totiž prostor, který může vést i k obcházení povinností, které jsou pro účetní (OSVČ) závazné. Tato situace není zákonně nijak upravena, což je špatně pro účetní i pro samotný stát.


Zdroj: Komora certifikovaných účetních
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro „dohodáře“ schválil Senát

27. 7. 2020 | Lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, si budou moci požádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu. Novelu musí ještě podepsat prezident.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
FTA Consulting
Zabýváme se zpracováním účetnictví a daní malých a středních subjektů.
www.ftac.cz

Bassau CZ
Prodej vonných esencí pro sauny, parní lázně, servis bazénů, vířivek
www.bassau.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,22 Kč
-0,100 Kč
22,29 Kč
-0,164 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru