Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Za krásami starého papírnického řemesla


Ivona Neuwirtová
4. 7. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Ruční papír se vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu a vyznačuje se vysokou kvalitou.

Foto: Ruční papírna Velké Losiny

pouziva POHODU
 

Velkolosinská papírenská manufaktura, jediná svého druhu u nás, je dnes se svou několikasetletou tradicí nepřetržité ruční výroby skutečnou „pamětnicí“ a současně i ojedinělým zdrojem řady zajímavých informací o vývoji výrobní techniky.


 
Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.
 
Jako technická památka například udržuje dodnes v chodu několik technologicky i technicky velmi zajímavých zařízení, ve výrobním procesu stále využívá řadu tradičních pomůcek a poznatků minulých generací. Unikátní areál byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní památku.
 
Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi.
 
Ručně čerpané papíry a dnešní sortiment exkluzivních výrobků z nich získaly trvalé místo a oblibu u příznivců tradičních českých rukodělných výrobků.

Muzeum papíru

Areál národní kulturní památky nabízí zájemcům také návštěvu Muzea papíru, kde si mohou prohlédnout i některá pracoviště výrobního provozu. Zavítat můžete i do reprezentační prodejny a stylová restaurace může být příjemnou tečkou na samý závěr.
 
Papírenská manufaktura ve Velkých Losinách představuje svým návštěvníkům na dvou prohlídkových okruzích Muzea papíru tradiční výrobní techniku papíru, dějiny řemesla i řadu technických zajímavostí.
 
Nahlédnete do minulosti a současnosti kdysi velmi známého, ceněného a rozšířeného řemesla. Ruční papíry se tu více než čtyři staletí stále vyrábějí v autentických prostorách. Prohlídka areálu se zasvěceným výkladem průvodců je ojedinělou příležitostí k seznámení se s dávnou historií ruční výroby papíru.
 
V období hlavní turistické sezóny jsou aktivity pro návštěvníky ještě rozšířeny. Můžete si sami zhotovit vlastní listy papíru nebo se zúčastnit tvůrčí dílny s lektory, speciální večerní prohlídky a pravidelné sezonní výstavy v galerii Muzea papíru.


Související články:
Vinařství Gotberg vsadilo na přívlastková vína špičkové kvality
MANMAT – Inspirováno mushery, utvářeno zákazníky, kvalita potvrzena léty
František Hlava navázal na prvorepublikovou slávu dezertářství


Zdroj: Ruční papírna Velké Losiny
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Portál POHODA - informace nejen pro podnikatele


Produkty STORMWARE