Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zaměstnejte sami sebe – buďte OSVČ


Bc. Michaela Sobotková
30. 5. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Ministerstvo práce a sociálních věcí podpoří ty nezaměstnané, kteří se rozhodnou začít podnikat.

Foto: Fotolia.eu

 

Až 80 tisíc korun mohou získat uchazeči o zaměstnání, kteří předloží Úřadu práce zajímavý podnikatelský záměr. Budoucí podnikatel se bude muset zavázat, že živnost bude provozovat po určitou dobu – obvykle se bude jednat o jeden až dva roky.


 
Ministerstvo práce a sociálních věcí podpoří ty nezaměstnané, kteří se rozhodnou začít podnikat. Stane se tak v rámci pátého opatření Plánu zaměstnanosti, které má název: „Zaměstnej sám sebe. Buď OSVČ.“ Ministerstvo může na podporu budoucích živnostníků uvolnit až sedm miliard korun.
 
„Úřad práce budoucím osobám samostatně výdělečně činným nabídne vzdělávací aktivity a také finanční pomoc ve výši 40 až 80 tisíc korun,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
 
„Podnikatel se přitom musí zavázat, že svou živnost bude provozovat po určitou dobu. Obvykle se bude jednat o jeden až dva roky,“ dodává ministryně Müllerová.
 
Dobu udržitelnosti takto vytvořeného pracovního místa bude stanovovat Úřad práce. Ten nejdříve posoudí, zda je předložený podnikatelský plán smysluplný a na jeho základě rozhodne o finančním příspěvku. Cílem peněžní pomoci je motivovat nezaměstnané k podnikání.

Pomoc v začátku podnikání je k nezaplacení

Paní Talová z Plzeňského kraje sháněla po rodičovské dovolené neúspěšně práci celý rok. V létě ji napadl podnikatelský záměr a rozhodla se začít podnikat. „Známý mi poradil, ať se obrátím na regionální hospodářskou komoru v Plzni, která provozuje Asistenční centrum pro podporu podnikání žen,“ popisuje své začátky podnikatelka, která si v únoru zřídila živnostenský list a začala podnikat v oboru potravinářství. Vsadila na speciální zdravou pomazánku.
 
„Potřebovala jsem pomoci zejména s finanční stránkou záměru a s podnikatelským plánem. Na jeho základě jsem dostala dotaci od úřadu práce, která mi pomůže zaplatit potřebné vybavení,“ doplňuje Talová.

Podnikatelé v České republice stále přibývají

Lidí, kteří podnikají, v České republice přibývá. Zatímco v roce 2010 Česká správa sociálního zabezpečení evidovala zhruba 970 tisíc OSVČ, loni jich bylo už více než milion.
 
Informace nejen o sociálním pojištění osob samostatně výdělečně činných, které jsou pro podnikání důležité, najdete v publikaci České správy sociálního zabezpečení Příručka OSVČ v roce 2013.
 
Tab.: Vývoj počtu osob samostatně výdělečně činných

Rok OSVČ vykonávající činnost OSVČ povinné platit zálohy na důchodové pojištění OSVČ účastné na nemocenském pojištění
2010 971 556 733 677 143 732
2011 998 452 742 251 122 443
2012 1 004 429 730 682 99 517


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus a program Antivirus bude možné kombinovat

1. 12. 2020 | OSVČ, které mají nárok na kompenzační bonus, ale nemohou jej čerpat, protože využívají příspěvků z programu Antivirus, by nově mohly získat i kompenzační bonus. Novinku oznámilo Ministerstvo financí a platit by měla i zpětně. V současnosti mohou kombinovat tyto dva programy pouze společníci malých s. r. o. Nyní lze žádat o kompenzační bonus za třetí období, tj. od 22. 11. do 13. 12. Aktualizovaná verze žádosti je k dispozici na webu Finanční správy a podat ji můžete za toto období až do 15. 2. 2021.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
econac, s.r.o.
účetní a daňová kancelář na Praze 8 Ládví
www.econac.cz

OSTROH, spol. s r.o.
Prodej nářadí pro profesionály i kutily.
www.ostroh.cz

Daňový kalendář

15. 12. 2020 Daň silniční (záloha za říjen a listopad 2020)
15. 12. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 12. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
21. 12. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti

Další termíny

Kurzovní lístek

26,19 Kč
-0,030 Kč
21,86 Kč
-0,132 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 30.11.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru