Maříž najdete nedaleko Rakouska. Kvůli své poloze do ní dlouhých 30 let nesměl nikdo vstoupit, což samozřejmě zanechalo stopy. Po revoluci objevil zarostlou a opuštěnou vesnici
akademický malíř a sklář Kryštof Trubáček, když v tomto kraji s přáteli z divadla Sklep pomáhal odstraňovat dráty na česko-moravsko-rakouské hranici.
Vesnice mu svou atmosférou a romantikou zcela učarovala, a tak zde
v roce 1991 založil keramickou dílnu, po které dlouho toužil.
Výrazný styl mařížské keramiky
Svým produktům vdechl zcela nezaměnitelný styl – díky jeho velbloudům, rybám, psům, kočkám či slonům je mařížská keramika poměrně snadno rozeznatelná a také nepřehlédnutelná. Kryštof Trubáček si také začal „vychovávat“ další malíře podobného výtvarného názoru a současně důsledně dohlížel na to, co smí a nesmí opustit dílnu.
Mařížská keramika je nepřehlédnutelná.
Foto: Archiv Maříž, autorská originální keramika s.r.o.
I díky tomuto nekompromisnímu přístupu se značka proslavila a dostala do širšího povědomí lidí. V roce 2000 zakladatel bohužel zemřel, jeho keramická dílna ale funguje dál pod vedením jeho ženy a nejlepších malířek a točířek.
V současné době má mařížská keramika své dílny v Praze-Braníku, Slavonicích a samozřejmě přímo v Maříži.
Za odborné asistence výtvarníků si zde můžete dokonce vlastnoručně namalovat svůj hrnek, misku nebo třeba čajovou konvičku. Odcházet tak budete nejen s dobrým pocitem, ale s doslova malovanou radostí. Vždyť díky pěknému barevnému hrníčku je i deštivý den hned veselejší.
Ve zdejší dílně si můžete vyrobit vlastní hrnek či misku.
Foto: Archiv Maříž, autorská originální keramika s.r.o.
Tip na výlet: Pohádková krajina, v níž jako by si hráli obři
Česká Kanada je opravdu kouzelným koutem naší země. A tak jsme rozhodli, že vás o jeho půvaby neochudíme a tímto krajem vás trochu provedeme. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak historie. Vítejte na pohodovém výletě!
Rozsáhlé lesy jako v Kanadě jsou poznávacím znamením této oblasti.
Foto: 123RF
Mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi, nedaleko hranic s Rakouskem, leží území, které si svou krásou podmaní nejednoho turistu a trampa. Nesčetné vodní plochy se tu střídají s lesy, kde často narazíte na mohutné balvany či skaliska.
Snad právě tento osobitý krajinný charakter, připomínající vzdálenou Kanadu, dal vzniknout názvu, který dnes už zná snad každý –
Česká Kanada.
Celému území vévodí romantická
zřícenina hradu Landštejn. Mohutný hrad pochází z 13. století a založil jej sám král Přemysl Otakar I. Roku 1771 hrad vyhořel a od té doby je opuštěný. Svou atmosféru ale neztratil a jeho zřícenina je v dnešní době právem jedním z
nejnavštěvovanějších míst České Kanady.
Zřícenina hradu Landštejn vévodí zdejšímu kraji.
Foto: 123RF
Nicméně k vidění je toho zde opravdu více, ať už zavítáte do
renesančního města Slavonice, které svým náměstím s klenutými podloubími připomíná nedalekou Telč, nebo třeba do lesů okolo Valtínova, kde můžete obdivovat různorodá skaliska a rozeseté balvany – jako by si tu hrál párek obrů.
A fanoušci Járy Cimrmana by nám určitě neodpustili, kdybychom nezmínili pomník tohoto fiktivního českého génia u obce
Kaproun.
V České Kanadě si ale můžete připomenout i kus české, resp.
československé historie. Poloha blízko hranic, v bývalých Sudetech, toto území předurčila k mnohým historickým přemetům.
Všudypřítomné pevnosti a pevnůstky, které tvořily část československého
opevnění z let 1935–1938, se opravdu nedají přehlédnout. Mezi hradem Landštejnem a obcí Klášter dokonce narazíte i na
Muzeum čs. opevnění, kde nahlédnete přímo do bunkrů a jejich vybavení.
Jak je vidět, v České Kanadě si vybere opravdu každý. Na relativně malém území zde najdete jak panenskou přírodu (mimochodem, v letních měsících jsou zdejší lesy plné skvělých borůvek), tak krásná města i bohatou historii. Opravdu pohodový výlet, nemyslíte?