Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Absurditou roku 2013 je ručení odběratele za DPH


Bc. Michaela Sobotková
26. 11. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Absurditou roku 2013 se stala rovnou dvě byrokratická nařízení – přenesení odpovědnosti za nespolehlivého plátce na podnikatele, který s ním obchoduje, a nemožnost podat elektronické přiznání ve formátu PDF.


 
Cílem ankety Absurdita roku je upozornit na nejnesmyslnější povinnosti uložené podnikatelům. Vyhlašování anticeny má přispět ke kultivaci tuzemského podnikatelského prostředí. Díky této anketě bylo v minulosti zrušeno již několik nařízení, která podnikatelům komplikovala život.
 
„Zbytečná byrokracie je kamenem, který české podnikatele stále tíží. Naším cílem je na nadměrnou a často opravdu nesmyslnou byrokracii poukazovat. Letošní seznam absurdit byl poměrně pestrý. Ostatně jako každý rok,“ podotkl Petr Lutonský, ředitel soutěží Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku, kterých je anketa součástí.

Dva vítězové ankety

Vítěznou Absurditou roku 2013 je to, stát předešel daňovým únikům na DPH tak, že přenesl odpovědnost za nespolehlivého plátce na podnikatele, který s ním obchoduje. Podnikatelé tak musí vedle spolehlivosti v obchodním styku prověřovat i daňovou disciplínu u obchodního partnera.
 
Toto samozřejmě vyvolává nepřiměřenou administrativní zátěž. Navíc při některých obchodních vztazích, například při nákupu pohonných hmot, nákupu ve stavebnictví za hotové a podobně, kdy plátce není online připojen k internetu, nelze spolehlivost či nespolehlivost obchodního partnera ověřit.
 
„Nejvíce hlasů veřejnosti získala novela, pomocí které stát svou neschopnost vybírat daně převedl na poctivé podnikatele. Kromě jiného to znamená, že podnikatelé jsou vystaveni riziku, že zaplatí státu dvakrát tu samou daň,“ komentoval Petr Lutonský.
 
Druhou Absurditou roku 2013 se stal zákon, kterým úřady znemožňují elektronické podání v dostupných formátech. Generální finanční ředitelství a Česká správa sociálního zabezpečení svým postupem neumožňují podávání přiznání a některých vybraných hlášení prostřednictvím datové schránky či elektronické podatelny ve formátu PDF. Přitom zcela bez problémů akceptují písemná podání zaslaná poštou či podaná přímo do podatelny.
 
Pokud podnikatel nemá k dispozici software, který umí vygenerovat xml soubor v požadovaném formátu, nemůže si formulář jednoduše vytisknout, vyplnit kolonky a naskenovaný vyplněný dokument potom poslat v PDF formátu. Jedinou možností tak je jít na poštu či na úřad osobně.

Úspěchy ankety

Dosavadní úspěchy ankety Absurdita roku:
  • Absurditu roku 2010 „povinnost nosit na úřad dokumenty, které úředníci mohou získat online“ zrušila Česká správa sociálního zabezpečení prakticky po jejím vyhlášení.
  • Po vyhlášení anticeny za rok 2009 byla ze zákona odstraněna povinnost mít v ordinaci fyzioterapeutů ledničku.
  • Absurditu roku 2008 „S ekologicky čistou zeminou na skládku“ vyřešil nový zákon o odpadech.
  • Druhá nejvíce hlasovaná povinnost v roce 2008 „vedení knihy jízd“ byla zrušena v roce 2009.
  • Absurdita roku 2007 „stánek na výstavě“ byla odstraněna novelou živnostenského zákona.


Zdroj: www.firmaroku.cz
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
M M s.r.o.
Prodej jízdních kol ACSTAR a cyklistického příslušenství.
www.acstar.cz

Kramara s.r.o.
Vývoj a návrh elektroniky na klíč
www.kramara.com

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,28 Kč
0,080 Kč
22,24 Kč
0,116 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 07.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru