Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Firma roku 2013 vyrábí koupelnové koberečky, Živnostník roku fouká skleněné figurky


Bc. Michaela Sobotková
10. 12. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Firmu roku 2013 a Živnostníka roku 2013 spojuje ozdoba interiéru. Jeden vyrábí koupelnové koberečky a dokázal se prosadit i v zahraničí, ten druhý fouká skleněné figurky a je zřejmě posledním u nás, který drží toto řemeslo naživu.


 
Ozdoba interiéru. To je to, co pojí oba vítěze osmého ročníku podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku 2013. Společnost Grund z Královéhradeckého kraje vyrábí koupelnové koberečky, na jejichž návrzích se podílela například Blanka Matragi nebo Osmany Laffita. Karel Sobotka z Libereckého kraje fouká skleněné figurky a je zřejmě posledním, který v České republice drží toto řemeslo naživu.
 
„Letos jsme zaznamenali rekordní počet soutěžících. Přihlásilo se 6 525 firem a živnostníků. Objevilo se mezi nimi mnoho zajímavých lidí, které stojí za to ocenit. Rozhodnout se podnikat není v dnešní době jednoduché, proto jsem rád, že jim soutěže mohou pomoci se zviditelnit,“ říká Petr Lutonský, ředitel soutěží.
 
Vítězná firma Grund uspěla v konkurenci 3 116 společností. Firmu rodina založila v roce 1990 s minimálním kapitálem a jedním šicím strojem doma v ložnici. Během několika málo let se společnosti podařilo obsadit bývalý československý trh, přestěhovat se do nově postavené haly a vystavovat na světovém veletrhu. Nyní má firma 80 vlastních obchodů v Německu a pomocí nových technologií úspěšně bojuje proti asijské konkurenci.
 
„Tato úspěšná a inovativní společnost, která působí na trhu již více než dvacet let, si vítězství rozhodně zaslouží. Oceňuji české firmy, které jsou schopny se se svými produkty výrazně prosadit v zahraničí. Konkrétně příběh vstupu na německý trh je velmi inspirující a přeji podobné úspěchy i při dobývání asijských trhů. Dále oceňuji i aktivity firmy v oblasti společenské odpovědnosti,“ uvádí porotce Petr Ryska, vicepresident pro firemní zákazníky společnosti Vodafone.
 
Na druhém místě soutěže Vodafone Firma roku se umístila společnost Holík International, která se specializuje na výrobu zásahových rukavic pro hasiče, armádu, záchranáře či myslivce. Příběh firmy začala maminka současného společníka firmy Ivo Holíka, která v garáži vysekávala rukavice pro tehdy zavedenou firmu. Třetí místo udělili porotci společnosti Kitl, která vyrábí bylinkové sirupy.

Skleněné figurky, kamna a boty

Podnikatelé, kteří se v soutěži GE Money Bank Živnostník roku umístili na prvních třech příčkách, pracují rukama. Do této soutěže se letos přihlásilo celkem 3 409 soutěžících.
 
Vítězný živnostník Karel Sobotka je jeden z posledních mistrů foukaného skla, ze kterého vyrábí figurky. K práci mu stačí sklo, benzínový hořák a spousta trpělivosti. Ve svých čtyřiapadesáti letech hledá následovníka, který by tradici výroby železnobrodských skleněných figurek převzal.
 
„Pan Sobotka oslovil porotu hlavně svým vztahem k práci a k tradici, kterou drží. Je to člověk, který svou práci dělá především srdcem a na jeho tvorbě to je opravdu vidět,“ chválí další z porotců, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank Jan Novotný.
 
Na druhém místě skončil jihočeský kamnář Vladimír Hejna, který se ke svému podnikání dostal ve chvíli, kdy ve svém bytě potřeboval postavit krb. Své dovednosti se snaží neustále zdokonalovat a jeho krédem jsou spokojení zákazníci. Třetí živnostník Radek Zachariáš z Prahy se živí ručním šitím luxusní kožené obuvi.

Odpovědnost a inovace

Kromě hlavních dvou kategorií vyhlásili pořadatelé také cenu Vodafone Odpovědná Firma roku 2013, kterou se stala společnost ZLKL. Ta se zabývá výrobou vozítka ELBEE určeného pro vozíčkáře.
 
„Firma otevřela netradiční firemní Medovou školku s rozšířenou výukou angličtiny a s prvky waldorfské pedagogiky, běžně zaměstnává rodinné příslušníky zaměstnanců. Majitelé si zakládají na kolektivním rozhodování a na zainteresování všech zaměstnanců na výsledcích firmy. Pro klíčové zaměstnance například existuje motivační plán navázaný na vývoj EBITDA. Úzce spolupracují se Střední školou technickou v Mohelnici a řadou vysokých škol,“ popisuje Petr Ryska.
 
Společnost vyvinula speciální produkt pro vozíčkáře ELBEE, který získal ocenění na Medical Fair Brno Award 2011. „Dopad strojírenské výroby na životní prostředí snižují jak energetickými úsporami, tak úsporami materiálovými,“ dodává Petr Ryska.
 
Titulem GE Money Bank Inovátor roku, který oceňuje inovativní nápady uvedené v praxi, se může pochlubit společnost Flajzar, která vyrábí například signalizační zařízení pro rybáře nebo GSM dálkové ovladače. „Dnes s kolegy dokážeme vyvinout a začít vyrábět téměř libovolný výrobek za zlomek času ve srovnání s ostatními firmami,“ konstatuje majitel firmy Tomáš Flajzar.

Kompletní výsledky soutěží

Letošní ročník Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku je již osmým v pořadí. V loňském roce byli oceněni První brněnská strojírna Velká Bíteš, která se zabývá vývojem a výrobou leteckých motorů, a zemědělec David Smetana, pěstitel oválné cibule nebo modrých brambor.
 
A jak dopadlo letošní pořadí?
 
Vodafone Firma roku 2013:
1. Grund a.s. (Mladé Buky, Královéhradecký kraj)
2. Holík International, s.r.o. (Zlín, Zlínský kraj)
3. Kitl s.r.o. (Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj)
 
GE Money Bank Živnostník roku 2013:
1. Karel Sobotka (Těpeře, Liberecký kraj)
2. Vladimír Hejna (Chyšky, Jihočeský kraj)
3. Radek Zachariáš (Praha)
 
Vodafone Odpovědná firma roku 2013:
ZLKL, s.r.o. (Loštice, Olomoucký kraj)
 
GE Money Bank Inovátor roku 2013:
FLAJZAR, s.r.o. (Bzenec, Jihomoravský kraj)


Zdroj: www.firmaroku.cz
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Reklamni dary a předměty
Reklamní dary a předměty, reklamní cukrovinky a sladkosti, textil
www.reklamnidary.cz

BNET Internet
Poskytování internetových a telekomunikačních služeb.
www.bnet-internet.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,16 Kč
-0,030 Kč
22,19 Kč
-0,068 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 11.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru