Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Už nemusíte poskytovat stejné údaje různým úřadům, začal fungovat základní registr osob


Bc. Michaela Sobotková
3. 7. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Od začátku prázdnin funguje základní registr osob (ROS).

Foto: Ilustrační

 

Společně s dalšími registry veřejné správy byl 1. července 2012 spuštěn i základní registr osob (ROS). Změnu údajů podnikatel nebo právnická osoba nahlásí pouze jednou a na jednom místě. Skončí tak neustálé poskytování těch samých údajů různým úřadům.


 
Zpřístupnění aktuálních informací orgánům veřejné moci a zjednodušení způsobu přidělování identifikačních čísel osob je hlavním smyslem základního registru osob (ROS). Svého spuštění se dočkal 1. července, spravuje ho Český statistický úřad.
 
Základní registr osob (ROS) obsahuje referenční údaje (v daný okamžik aktuální, platné a jednotné údaje pro použití v agendách ve státní správě – pozn. red.) o všech typech právnických osob, včetně jejich organizačních složek, o podnikajících fyzických osobách, zahraničních osobách a orgánech veřejné moci.

Změna údajů na jednom místě


Založení právnické osoby nebo vydání osvědčení k podnikání se budou provádět u stejných orgánů nebo institucí jako doposud. Při jednání s těmito úřady nebudou muset podnikatelé předkládat všechny údaje, ale jen ty, které jsou nezbytné pro jejich ztotožnění nebo pro ztotožnění statutárních zástupců v registru obyvatel. Po registraci budou referenční údaje osoby po nabytí právní moci automatizovaně zapsané do ROS.
 
„Změnu referenčních údajů osoby podnikatel nebo právnická osoba nahlásí jenom jednou a na jednom místě. Ostatní oprávněné orgány veřejné moci je budou získávat automaticky z ROS a využívat pro svoji činnost jako údaje zaručené, platné a aktuální, bez nutnosti dalšího ověřování. Skončí tak neustálé poskytování stejných údajů osob různým úřadům. Odstraní se roztříštěnost v poskytování údajů o osobách, údaje budou soustředěny v ROS,“ uvedl ředitel odboru statistických registrů ČSÚ Stanislav Palas.
 
Prostřednictvím kontaktních míst CzechPoint nebo datových schránek budou moci osoby či jejich statutární zástupci zjistit, jaké referenční údaje se o osobách v ROS vedou, kdo je aktualizoval i které orgány veřejné moci jejich údaje v uplynulém kalendářním roce využívaly.

Český statistický úřad už nepřidělí identifikační číslo


Dosavadní způsob přidělování identifikačních čísel (IČO) se změní těm osobám, kterým je dosud přiděloval Český statistický úřad. „Jedná se třeba o architekty, auditory, patentové zástupce, příspěvkové organizace či provozovatele stanic měření emisí. Například architektům přidělí identifikační číslo Česká komora architektů, příspěvkovým organizacím pak krajské úřady nebo obce, agenturám práce ministerstvo práce a sociálních věcí a podobně,“ vysvětlil projektový manažer ROS Michal Čigáš.
 
Všechny osoby dostanou svoje IČO přímo při registraci nebo evidenci editorem ROS. I nadále může mít každá osoba přidělené pouze jedno IČO, bez ohledu na to, zda je evidována ve více agendách. Identifikační čísla přidělená před zahájením provozu základních registrů zůstanou stále platná.Zdroj: Český statistický úřad
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
EG - Consult, s.r.o.
Účetní firma dodává a podporuje produkty Strormware Office
www.egconsult.cz

Svařovací technika Merkle
Prodej a servis svařovacích a řezacích zařízení.
www.merkle-tabor.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,16 Kč
-0,030 Kč
22,19 Kč
-0,068 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 11.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru