Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Za roztrhané bankovky si nic nekoupíte


Bc. Michaela Sobotková
15. 7. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Od července platí nová úprava zákona o oběhu bankovek a mincí v oblasti výměny poškozených peněz.


 
Ohořelé, popsané nebo pomalované bankovky nemají od července už žádnou cenu. Lidé si za ně nic nekoupí, protože je v obchodě odmítnou, banky je rovnou bez náhrady zabaví.
 
Cílem úpravy zákona č. 136/2011 Sb. je především zlepšení kvality oběživa, stanovení postupů při zadržování bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování a stanovení práv a povinností subjektů, které působí v peněžním oběhu.
 
Zákon o oběhu bankovek a mincí nově upravuje postupy při výměně tuzemských bankovek a mincí. Banky provádějící pokladní operace a Česká národní banka (ČNB) zdarma vyměňují tuzemské bankovky a mince opotřebované oběhem či běžně poškozené, a to v případě, že:
 • Jsou celé (nechybí žádná část bankovky, případně chybí pouze části jejího okraje nebo obvodu) a skládají se nejvýše ze dvou částí, které nepochybně patří k sobě.
 • Jsou celistvé (bankovka tvořící souvislý celek) a celková plocha takové bankovky je větší než 50 procent.
Nestandardně poškozené české bankovky a mince zadržují banky provádějící pokladní operace a ČNB bez náhrady. Instituce, která takovou bankovku či minci zadržuje, vyplní potvrzení o zadržení bankovek a mincí. Vzor potvrzení je k dispozici ke stažení na internetových stránkách České národní banky.
Co je nestandardně poškozená bankovka?
 • Bankovka, jejíž obrazec je nečitelný, deformovaný nebo proděravělý.
 • Bankovka ohořelá nebo zetlelá.
 • Bankovka popsaná, pomalovaná, přetištěná, potištěná, obarvená, odbarvená, poškozená biologickým nebo jiným materiálem, nejde-li o nepatrná poškození, která nebrání dalšímu oběhu. Rozhodující, u těchto typů poškození je, zda je poškozená jen jedna, nebo obě strany bankovky. Nestandardně poškozené jsou bankovky, které jsou poškozené na obou stranách. Výjimkou jsou obarvené a odbarvené bankovky, které jsou obvykle poškozeny oboustranně. U obarvených a odbarvených bankovek záleží na tom, zda jsou rozeznatelné ochranné prvky. Pokud je obarvení průhledné, takže je rozeznatelný obrazec bankovky a její ochranné prvky, jde o běžně poškozenou bankovku. Když je barva neprůhledná, zakrývá obrazec bankovky a ztěžuje identifikaci ochranných prvků, jde o nestandardně poškozenou bankovku. Podobně se postupuje u odbarvených bankovek. Pokud je na bankovce rozeznatelný obrazec a ochranné prvky, jde o běžně poškozenou bankovku. Jestliže je odbarvená natolik, že jsou pochybnosti o její pravosti, jde o nestandardně poškozenou bankovku.
 • Bankovka poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži.
 • Bankovka skládající se z více než dvou částí.
Co je nestandardně poškozená mince?
 • Mince, jejíž obrazec nebo reliéf je nečitelný, její tvar je deformovaný.
 • Mince nastřižená nebo proděravělá.
 • Mince vyrobená z více částí, jejíž jednotlivé části jsou oddělené.
 • Mince, která je podélně rozštěpená v hraně na část s lícní a část s rubovou stranou.
 • Mince poškozená nástražným zařízením na ochranu proti krádeži.
Ve výjimečných a odůvodněných případech (například živelní pohroma nebo poškození nešťastnou náhodou) může ČNB rozhodnout o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené bankovky a mince. S žádostí o náhradu za nestandardně poškozenou bankovku nebo minci se jejich držitelé mohou obrátit na ČNB. Vzor žádosti je k dispozici ke stažení na webu ČNB a v pobočkách ČNB.
 
Pokud je nestandardně poškozená bankovka nebo mince zadržena bez náhrady obchodní bankou nebo pobočkou ČNB, a předložitel při vyplnění potvrzení o zadržení bankovek a mincí uvede okolnosti, jak k poškození došlo nebo zda poškozené peníze přijal od někoho jiného, bude ČNB potvrzení o zadržení považovat za podání žádosti o náhradu.
 
Poškozené bankovky a mince v cizí měně ČNB nepřijímá a nevyřizuje ani žádosti o výměnu poškozených cizozemských bankovek a mincí.


Zdroj: Česká národní banka
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro „dohodáře“ schválil Senát

27. 7. 2020 | Lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, si budou moci požádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu. Novelu musí ještě podepsat prezident.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AZ-Reko®
AZ-Reko® zajišťuj rekonstrukce bytových jader, koupelen, bytů apod.
www.az-reko.cz

Accountant consulting Pra
Vedení účetnictví a daňové evidence
www.acprague.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,22 Kč
-0,100 Kč
22,29 Kč
-0,164 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru