Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Kurzarbeit bude možné využít asi už od poloviny roku 2012


Bc. Michaela Sobotková
1. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Kurzarbeit by zaměstnancům zkrátil pracovní dobu a snížil plat, na který by přispíval stát. Podnik by díky němu ale nemusel v krizi propouštět.

Foto: Fotolia.eu

 

Expertní tým tripartity vypracoval návrh na zavedení „kurzarbeitu“. Platit by mohl už od druhé poloviny příštího roku.


 
Místo propouštění zkrácení pracovní doby a nižší mzda, na kterou by přispíval stát. Přesně to znamená termín „kurzarbeit“, který fungoval v několika evropských zemích v posledních letech během ekonomické krize.
 
Podniky, které zasáhne krize, a nebudou mít dostatečné množství zakázek, by se tak nemusely uchýlit k propouštění. Mohly by ponechat částečně nebo úplně své zaměstnance doma a stát by jim přispěl rovnou polovinou na náklady na jejich mzdy. Lidé by potom nemuseli být na úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti.
 
Kurzarbeit se chce opřít o paragraf 209 zákoníku práce. Ten říká, že v případě překážky na straně zaměstnavatele náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši minimálně 60 procent jeho průměrného výdělku. Nejdéle však po dobu jednoho roku. O tyto náklady by se podělila právě firma a stát každý půlkou.
 
Kurzarbeit využívá a pochvaluje si například Německo. V době největší krize umožnil firmám snížit platy a zároveň nepropouštět zkušené pracovníky. Po odeznění krize mohly podniky znovu obnovit výrobu naplno.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zvýší se daňové zvýhodnění na dítě zpětně od začátku roku

11. 6. 2021 | Od 1. července se zvýší daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě, a to zpětně od začátku roku 2021. Na druhé dítě se částka zvýší na 22 320 Kč za rok (1 860 Kč za měsíc) a na třetí a každé další dítě potom na 27 840 Kč za rok (2 320 Kč za měsíc). Na jedno dítě se částka nemění a zůstane stále ročně 15 204 Kč (1 267 Kč měsíčně). Změny částek posvětil Senát v rámci novely zákona o státní sociální podpoře. Novela ruší také omezení měsíčního daňového bonusu ve výši 5 025 Kč.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Bassau CZ
Prodej vonných esencí pro sauny, parní lázně, servis bazénů, vířivek
www.bassau.cz

Snakesub, s.r.o.
Prodej potápěčských, šnorchlovacích i plaveckých potřeb
www.snakesub.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2021 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2021 Daň z příjmů (pololetní záloha)
25. 6. 2021 Přiznání DPH (za květen 2021)
25. 6. 2021 Souhrnné hlášení (za květen 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,34 Kč
-0,055 Kč
20,90 Kč
0,040 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 11.06.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru