Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nový živnostenský zákon usnadní podnikání


Bc. Michaela Sobotková
23. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela živnostenského zákona usnadní firmám i stěhování.

Foto: Fotolia.eu

 

Až čtvrt miliardy korun ušetří podnikatelům novela živnostenského zákona. Zjednodušuje řadu povinností spojených s administrativou, některé dokonce čeká rušení.


 
Odstranit některé povinnosti, které sníží administrativní zátěž podnikání, se chystá novela živnostenského zákona. Podnikatelé už nebudou muset například označovat provozovnu identifikačním číslem, což se využívalo jen pro úřední statistiku. Identifikační číslo ale úplně nezanikne, jen si toto označení úředníci povedou sami a podnikateli odpadnou starosti s tím spojené.
 
Rušením některých povinností podnikatelé uspoří více než 250 milionů korun ročně. „Jsou to peníze, které zůstanou podnikatelskému sektoru ve snížených nákladech na administrativní zátěž,“ uvedl předseda vlády Petr Nečas.
 
Veškeré změny údajů budou moci živnostníci oznamovat prostřednictvím centrálního registračního místa. Doteď museli tyto informace hlásit správě sociálního zabezpečení, finančnímu úřadu, úřadu práce a zdravotní pojišťovně. A to i v případě, že neplnili oznamovací povinnost vůči živnostenskému úřadu.
 
Novela živnostenského zákona počítá také s rozšířením nabídky služeb registračních míst, kam je možné změny nahlásit.
Usnadní stěhování firmy
Zákon upouští i od povinného oznamování změny adresy místa podnikání při současné změně bydliště živnostníka na totožnou adresu. Díky elektronizaci veřejné správy je totiž zbytečné, aby byli podnikatelé i nadále zatěžování těmito administrativními povinnostmi. Úřady a instituce si je totiž dokážou předat samy mezi sebou.
 
S usnadněním počítá i novela zákona o správních poplatcích. „Navazující novela zákona o správních poplatcích reaguje právě na skutečnost, že stávající úprava živnostenského zákona již nevyžaduje, aby podnikatel oznamoval změny, které jsou již zaznamenány v obchodním rejstříku nebo v jiných registrech veřejné správy,“ zmínil premiér Nečas.
 
Změna zákona o nemocenském pojištění pak navazuje na novou úpravu provedenou v živnostenském zákoně a zajišťuje věcnou provázanost obou předpisů.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro „dohodáře“ schválil Senát

27. 7. 2020 | Lidé pracující na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, si budou moci požádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu. Novelu musí ještě podepsat prezident.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
JCR Děčín
IT a systémový servis, provádějící instalace a správu programů.
www.ucetni-systemy.cz

EDAAT, s.r.o.
Úplný ekonomicko-právní servis vč. účetnictví a daňového poradenství.
www.edaat.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,32 Kč
0,145 Kč
22,45 Kč
0,360 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru