Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přesun povinnosti zajistit výpis z rejstříku trestů na správní orgán


JUDr. Vladimíra Knoblochová
21. 11. 2008
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Při žádosti o oprávnění k provozu taxislužby už nemusíte sami dokládat výpis z rejstříku trestů. Správní orgán si výpis opatří sám.

Foto: Fotolia.eu

 

Od 1. 7. 2008 vstoupil v účinnost zákon č. 124/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů. Tento zákon přináší významnou úlevu pro účastníky správního řízení, neboť v případech, kdy je ve správním řízení požadováno doložení bezúhonnosti či důvěryhodnosti, nežádá o výpis z rejstříku trestů již sám účastník, ale výpis si opatřuje sám správní orgán.


 

Výpis z rejstříku trestů je přitom jeden z nejčastěji požadovaných dokladů ze strany správních orgánů. Ročně jich Rejstřík trestů vydá téměř milion. Výpis z rejstříku trestů je nejčastěji požadován živnostenskými úřady, pro vydávání řidičských průkazů, ale například také při účasti podnikatelů ve výběrových řízeních nebo při žádosti o oprávnění k provozu taxislužby.

Zrušení, resp. přesun této povinnosti na správní orgán, by měl být jedním z dalších kroků ve snížení administrativní zátěže občanů. Zároveň by tím mělo dojít i ke snížení počtu případů, kdy jsou výpisy z rejstříku trestů padělány, neboť správní orgán si skutečnost, zda nemá účastník správního řízení záznam v rejstříku trestů, zjišťuje sám.

Je třeba ale zdůraznit, že se to týká pouze těch případů, kdy je výpis z rejstříku trestů požadován správním orgánem pro účely řízení o přestupku nebo správního řízení. V jiných případech, např. za účelem doložení bezúhonnosti při nástupu do zaměstnání, si opatřuje výpis z rejstříku trestů přímo daná fyzická osoba.

Od 1. ledna 2008 ale již má i v těchto případech občan situaci ulehčenou, neboť výpis z rejstříku trestů je možné si obstarat i na všech kontaktních místech Czech POINT. Kontaktními místy jsou notáři, krajské úřady, matriční úřady, vybrané obecní úřady a úřady městských částí, Česká pošta, vybrané zastupitelské úřady a Hospodářská komora ČR.

Poplatky za vydání ověřeného výstupu z informačního systému veřejné správy

Odměna notáře za vydání ověřeného výstupu z informačního systému veřejné správy (dále jen ISVS, v tomto případě výpis z rejstříku trestů) činí 100 Kč bez ohledu na rozsah ověřovaného výstupu. Vedle této částky má notář rovněž nárok na náhradu hotových výdajů ve výši 78,50 Kč (odpovídá úplatě požadované správcem příslušného ISVS za poskytnutí výstupu z ISVS (50 Kč) a dani z přidané hodnoty). Celkem tak úplata za vydání ověřeného výstupu z ISVS notářem činí u notářů, kteří nejsou plátci DPH 150,00 Kč, u notářů, kteří jsou plátci DPH 178,50 Kč.

Správní poplatek za vydání ověřeného výstupu z ISVS krajským úřadem, matričním úřadem, obecním úřadem, úřadem městské části nebo zastupitelským úřadem činí 100 Kč za první a 50 Kč za druhou a další stránku (i započatou).

Odměna České pošty za vydání ověřeného výstupu z ISVS je na kontaktních místech za první stránku 100 Kč, za druhou a další stránky 40 Kč. Na ostatních pobočkách České pošty (tzv. Off-line přístupem) s příplatkem k poplatku za výpis 70 Kč na balné a expedici.

Odměna Hospodářské komory České republiky za vydání ověřeného výstupu z ISVS je 70 Kč za první stránku a 50 Kč za další stránky.
 

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Alexio Expat Accountant
Expat Business Consulting, Accounting, VAT, Tax, SRO Company
alexio.cz

PORADCI s.r.o.
kompletní zpracování účetnictví a daňové evidence, daňové poradenství
www.danovy-por.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,16 Kč
-0,030 Kč
22,19 Kč
-0,068 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 11.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru