Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zdravotní pojišťovnu můžete změnit jen jednou za dvanáct měsíců. A ještě jen k začátku roku


Bc. Michaela Sobotková
17. 4. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění zpřísnila přechody ke zdravotním pojišťovnám.

Foto: Fotolia.eu

 

Překvapení čekalo letos na ty, kteří se rozhodli pro změnu zdravotní pojišťovny – musí počkat až na leden roku 2013. Podmínky změnila novela zákona o veřejném zdravotním pojištění už od prosince loňského roku. Někteří senátoři s novelou ale nesouhlasí a snaží se prosadit opětovnou možnost volit si jinou zdravotní pojišťovnu vždy od začátku následujícícho čtvrtletí.


 

Jestliže se například právě dnes rozhodnete, že změníte zdravotní pojišťovnu, nic vám v tomto rozhodnutí nebrání. Jen musíte počítat s tím, že k nově vybrané pojišťovně přejdete až od roku 2013. V prosinci loňského roku totiž vešla v platnost novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která změnila podmínky pro přechod k jiné zdravotní pojišťovně.

Změnit pojišťovnu je teď možné pouze k začátku nového roku. Přihlášku budou muset lidé podat navíc nejpozději šest měsíců před plánovanou změnou zdravotní pojišťovny. To znamená do konce června. V praxi to tedy vypadá tak, že pokud si přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně podal zájemce například 16. ledna 2012, k nové pojišťovně přejde až od 1. ledna 2013.

Narozené dítě je pojištěné u zdravotní pojišťovny, u které je v den narození pojištěná jeho matka. Změnu je možné u dítěte provést až po přidělení rodného čísla a k 1. lednu následujícího roku. V tomto případě ale není nutné dodržovat šestiměsíční lhůtu a žádat o změnu nejméně půl roku předem.

Až do konce listopadu roku 2011 mohli lidé zdravotní pojišťovnu změnit také jednou ročně, ale ve čtyřech termínech. Vždy od začátku následujícího čtvrtletí (k 1. lednu, 1. dubnu, 1. červenci a 1. říjnu).

Od roku 2013 vše při starém?

Senátorům z ODS, ČSSD a TOP 09 se příliš nezamlouvalo, že mají lidé možnost změnit zdravotní pojišťovnu pouze k začátku roku. Proto navrhli novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění a minulý týden horní komora v prvním kole projednávání návrh téměř jednomyslně podpořila. Pro přijetí budou muset senátoři získat ještě souhlas sněmovny. Pokud se jim to podaří, budou moci lidé od příštího roku opět měnit pojišťovnu vždy k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí. Ale maximálně jednou za dvanáct měsíců.

Zákonodárci se v loňském roce rozhodli pro změnu v zákoně zejména proto, že v posledních letech získávaly některé zdravotní pojišťovny nové klienty na základě nekalých metod. Změna měla zabránit také „cestování“ mezi pojišťovnami. Lidé často přebíhali podle toho, jaké nabízely zdravotní pojišťovny výhody.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ALTOMA spol. s r.o.
Garážová vrata HÖRMANN. Montáž vratové techniky a závor.
www.altoma.cz

DUSTRA s.r.o.
Účetní firma s mnohaletými zkušenostmi včetně zpracování daní a mezd.
email.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,12 Kč
-0,040 Kč
22,19 Kč
-0,009 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 12.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru