Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela zákoníku práce změnila také pravidla pro dovolenou


Bc. Michaela Sobotková
10. 1. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro dovolenou platí od roku 2012 jiná pravidla.

Foto: Pixmac.com

 

Novela zákoníku práce myslí také na dovolenou. Pokud zaměstnavatel neurčí svému zaměstnanci čerpat starou dovolenou do poloviny následujícího roku, může si o ní zaměstnanec rozhodnout sám.


 

Několik změn navrhla novela zákoníku práce od roku 2012 také v oblasti dovolené. Podle nových pravidel bude muset zaměstnavatel určit dovolenou tak, aby se nárok za daný rok vyčerpal v aktuálním roce. A to i v případě, že by pracovní poměr netrval celý kalendářní rok a vznikl tak nárok na dovolenou nižší než čtyři týdny.

Pokud čerpání staré dovolené nebude zaměstnavatelem určeno do 30. června následujícího roku, rozhodne zaměstnanec o době čerpání sám. Zaměstnavateli pouze písemně oznámí termín alespoň čtrnáct dní dopředu. Pracovník tak získá právo rozhodnout si o čerpání své dovolené, i když současně právo a povinnost určit čerpání dovolené bude mít i zaměstnavatel.

Výjimkou v čerpání volna na zotavenou budou pouze naléhavé provozní důvody, nebo překážky v práci na straně zaměstnance. V takovém případě je zaměstnavatel povinen nevyčerpanou dovolenou určit zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.

Výjimkou je například případ, kdy dovolená nemohla být vyčerpána do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské či rodičovské dovolené. V takovém případě je zaměstnavatel povinen určit dovolenou až po skončení těchto překážek v práci.

Náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou se zaměstnancům poskytne pouze v případě ukončení pracovního poměru.

Dovolená podle předchozích pravidel

Předchozí právní úprava říkala, že zaměstnavatel určuje pracovníkovi, jehož pracovní poměr trval celý kalendářní rok, vyčerpat celé čtyři týdny dovolené, pokud na ni zaměstnanci vzniklo právo. Jestliže zaměstnanec loňskou dovolenou do konce následujícího roku nevyčerpal, tyto čtyři týdny mu bez náhrady propadly. Případný další nárok, nejčastěji to býval pátý týden, mu zaměstnavatel mohl proplatit, nebo převedl do třetího roku.

Aby nedošlo k propadnutí dovolené, měl zaměstnanec právo první pracovní den v listopadu nastoupit na dovolenou a vyčerpat ji. Výjimku tvořily ženy na mateřské či rodičovské dovolené, kterým ani stará dovolená nepropadala.

Náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou se v minulosti poskytovala buď při ukončení pracovního poměru, nebo z týdnů, které převyšovaly zákonný čtyřtýdenní nárok.

WX_tip2.pngChcete mít zákony v aktuálním znění pohromadě a na jednom místě? Zkuste WINLEX - právní systém obsahující klíčové zákony a související právní předpisy České republiky především z oblastí daňového, obchodního, občanského a pracovního práva.Zdroj: WINLEX
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Účetnictví Šepsová s.r.o
Kompletní řešení pro daně a účetnictví. Zpracování, kontrola a dohled.
www.sepsova.com

RB Accountancy, s.r.o.
Účetní společnost zabívající se vedením účetnictví a daňové evidence
ucetnictviblahova.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,28 Kč
0,080 Kč
22,24 Kč
0,116 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 07.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru